تاریخچه

مقدمه :

یکی از مهمترین قسمت های هر خانه و آپارتمان  که از دیر باز توجه ویژه ای از طرف خانواده های ایرانی و خصوصاً بانوان ایرانی به آن می شود آشپزخانه و محصولات آن است .
 
در حال حاضر که اکثریت رده سنی جامعه را جوانان تشکیل می دهند با در نظر داشتن دیدگاه نو و جوان گرا ی جامعه، در انتخاب محصولات بسیار حائز اهمیت است چرا که دیدگاه  نسل جوان و تحصیل کرده در ارزیابی محصولات  چه از نظر کیفیت ، دوام ، تنوع رنگ و ..... بسیار با نسل  گذشته متفاوت و دقیق تر است .
 
لذا برای شناخت دقیق از نیاز ها و سلیقه های مشتریان  واستمرار بهبود کیفیت محصولات نیاز به ارتباط متقابل  بین تولید کننده و مصرف کننده وجود دارد که با استمرار آن و بکار گیری تکنولوژی روز و مدیریت مناسب ، می تواند زیر بنای موفقیت های روز افزون را در توسعه تولید ناخالص ملی وبی نیازی  به  محصولات خارجی را بهمراه داشته باشد .

 

تاریخچه سازمان :

شرکت بهازکالا تولید کننده لوازم آشپزخانه فعالیت خود را در سال 1372 با هدف تغییر و تحول در آشپزخانه بانوان ایرانی آغاز و اولین سطل برنج پیمانه دار را تولید نمود. در ادامه در مسیر توسعه و پیشرفت این مجموعه وارد مرحله جدیدی از فعالیت خود که تولید سطلهای زباله جهت مصارف خانگی، اداری و هتل می باشد، گردید و همزمان با استقبال خوبی که از اولین محصول بهازکالا به عمل آمد این شرکت تولید دیگر سطل های پدالدار را در اندازه و شکل های مختلف آغاز نمود .استاندارد ها و نشانهای کیفیت :

کلیه محصولات شرکت بهاز کالا دارای نشان کیفیت اتحادیه اروپا CE از TUV اتریش می باشد . شرکت بهاز کالا با استفاده از آخرین تکنولوژی روز توسط دستان توانمند صنعتگران ایرانی و با بکارگیری مدیران و مهندسان کارآمد موفق به اخذ تاییدیه های جهانی زیر برای تولیدات خود گردید :

ISO 14001  مدیریت زیست محیطی 
ISO 9001 مدیریت کیفیت  
OHSAS  18001 مدیریت ایمنی 
ISO 10002 رضایتمندی مشتری 
 
 
قابل ذکر است که با بکار گیری سیستم مدیریت کیفیت  و اجرای الزامات این آن ، درواقع تمام فرایند های سازمان مانند : ساخت تولید ، بازرسی ، بهبود مستمر ، فروش ، آموزش و ... هدفمند گردیده و از دستاورد های مهم آن که در شناخت نیاز های روز مشتریان تامرحله تحقق تولید انبوه محصولات مذکور دخیل است بصورت دقیق و با پروژهای کنترل شده ( در قالب پروژهای تحقق محصول یا APQP )  تعریف می شود .

 

توسعه و بهبود مستمر :

تا سال 84 واحد های تولیدی این سازمان در قالب  واحد های تولیدی بصورت مجزا و منفک بوده که امکان مدیریت و نظارت دقیق و تحقق  فرایند بهبود مستمردر آن وجود نداشت .
بهاز کالا از سال 84  هم از نظر مقیاس فضای تولیدی و هم از نظر تکنولوژی ساخت پیشرفت قابل توجه ای داشته است که در ذیل مختصر برای هر واحد شرح می دهیم :

1. پرس کاری :
در حال حاضر واحد پرس کاری دارای مساحتی حدوداً 1000 متر مربع است که در مقایسه با موقعیت قبلی حدوداً 3 برابر شده است. در ضمن با بکارگیری ورق های تین پلیت که برای محصولات بهداشتی ( مانند سطل برنج ،سطل قند و حبوبات ) از آن استفاده میگردد زمینه لازم برای پاس کردن الزامات و استاندارد های  نشان CE و ایجاد اطمینان خاطر برای مشتری نهایی در خصوص بهداشتی بودن محصولات فوق ایجاد میگردد . برای محصولاتی مانند انواع سطلهای پدال دار و سطل های اداری نیز از ورق های روغنی خاص  استفاده میگردد که امکان فرم دهی های خاص در آن وجود دارد و برای زیر سازی و ایجاد مقاومت رنگ نیز  از کیفیت لازم برخودار است.
 
یکی از مهمترین دستاوردهای سازمان  تولید محصول بصورت استیل است که در این خصوص الزام مجموعه در بکارگیری بهترین گرید های ورق استیل است  (لازم به ذکر است که ورق استیل بطور کلی در دو نوع آلیاژ استیل نگیر و استیل بگیر  تولید میگردد که در استیل بگیر بدلیل وجود بیش از حد فلز آهن ، به مرور زمان در برابر رطوبت عکس العمل نشان داده و  زنگ میزند.  ولی استیل نگیربا داشتن الیاژ های مناسب در برابر خوردگی مقاومت لازم را دارد .
 
در ضمن نقش واحد کنترل کیفیت در ابتدای شروع فرایند های تولیدی برای  تمام مراحل تولید ( بصورت مجوز های راه اندازی )  در واحد پرس کاری  و در حین مراحل بصورت  بازرسی های حین تولید (بازرسی های ساعتی ) و پس از اتمام بچ ( محموله ها )بازرسی های محموله ای در حفظ، ارتقاء کیفیت  و جلوگیری از ارسال محصول نامنطبق برای سایر واحد ها بسیار حائز اهمیت است  .


2. واحد رنگ کاری:
واحد رنگ مشتمل بر دو دپارتمان است :

1-2- واحد سشتشو:
این قسمت دراوایل  سال 1384 توسط مهندسان مجرب سازمان طراحی گردید که استقرار کامل آن تا دی ماه 1384 بطول انجامید با بکارگیری خط کامل و مکانیزه شستشو و تنظیم مستندات لازم ، و با استفاده از بهترین مواد   لازم این فاز در دو مرحله انجام میگیرد:

الف ) چربیگری:
با استفاده از مواد چربیگیری مناسب و تنظیم دمای لازم برای وان مربوطه و استفاده از فشار باد در تمام قسمت های وان شرایط استاندارد برای حذف چربی و روغن های موجود در سطح فلزی محصولات  تامین میگردد   

ب ) فسفاته:
پس از چربی گیری محصولات و اقلامی که در ساخت آنها از ورق های روغی استفاده میگردد محصولات  در سبد های مربوطه وارد وان های شستشوی گرم و سرد شده و سپس برای ایجاد زیر سازی مناسب که باعث چسبندگی لازم رنگ روی سطح می شود در وان فسفاته قرارداده می شود ( فسفاته باعث ایجاد نوعی خلل و فرج بر روی سطح می شود که رنگ وارد آنها شده و چسبندگی و دوام لازم رنگ در شرایط رطوبت و،سالت اسپری را تامین میکند ) و پس از طی زمان لازمو آبکش گرم وسرد ، وارد خشک کن می شود تا اززنگاب زدن احتمالی اقلام جلوگیری شود .

در این میان گروه کنترل کیفیت بازرسی های لازم بر روی شارژ مواد وان ها و کیفیت آنها و محصولات آماده شده ، بصورت مستند انجام می دهد.

2-2 واحد نگ کاری:
مشتمل بر دو خط رنگ کاملاً مکانیزه است که با بسز و توسعه آن در سال 87 امکان پاشش دو طیف رنگ بصورت همزمان بیسار حائز اهمیت است در ضمن خطوط کاموایر رنگ باعث استاندارد کردن فرایند مورد نظر گردیده و باعث ارتقاء دوام رنگ محصولات در مقابل خوردگی می شود لازم بذکر است استفاده از رنگ های مرغوب (که سفارش گذاری های خاص را برای تامین آنها می طلبد ) در حفظ و ارتقاء کیفیت رنگ محصولات از اهمیت فراوانی برخودار است .
دراین واحد برای هرطیف  رنگ ،از هر محصول ( یا قطعه ) 5 نمونه در ابتدای شروع طیف رنگ مربوطه رنگ شده و پس از انجام تستهای مختلف ( کراس کات ،شکل ظاهری و ....) با صدور  تاییدیه کیفیت از گروه کنترل کیفی اجازه تولید محموله ( سفارش ) داده می شود.در ضمن تمام محصولات و قطعات بصورت 100% بازرسی شده وپس از صحه گذاری کیفیت اجازه ورود به سایر  واحدها برای آنها صادر میگردد.
 
3. دکورال:
در واحد دکورال استفاده از کاغذ های طرح مرغوب که از تامین کنندگان خارجی و داخلی تامین میگردد و همچنین استفاده از دستگاه وکیوم که با ساکشن ( کشیدن ) کردن کاغذ بر روی طرح هم از نظر زمان تولید و هم از نظر کیفیت  ( کم رنگ و پر رنگ شدن طرح در قطعات ) که در سال 86 راه اندازی شده بسیار مهم است

تمام قطعات پس از انجام فرایند دکور بصورت 100% صحه گذاری کیفی شده و برای واحد مونتاژ ارسال میگردد .

4. واحد تفلون:
راه اندازی خط تفلون که در آن گرده های لازم بصورت تفلون شده و با گواهینامه کیفیت (سرتیفیکیت ) از تامین کنندگان، دریافت می شود و استفاده از دستگاههای مدرن در فرایند هایی مانند : کشش و رنگ کاری  و تنوع رنگ این پک ( سرویس  ) باعث تنوع محصولات بهاز گردیده است .  مطمئناً نقش کنترل کیفیت در هریک از فرایند های  تولیدی این محصول نسیز مانند سایر محصولات  ضروری است .

5- مونتاژ:
با توسعه سایر  واحد های تولیدی ، این واحد نیز در دوفاز به بهربرداری رسیده است که مطمئناً باعث ارتقای ظرفیت تولیدی مجموعه در سال 87 به میزان حداقل 50 %  نسبت به سال 86  شده است.  
 
(تمام محصولات پس از مونتاژ و صحه گذاری کیفیت در پک هایی بصورت جهیزیه یا فله ، جمع آوری می شود که در این قسمت نیز یک بازرسی مکمل و بعنوان بازرسی  نهایی بر روی محصولات انجام میگیرد که در صورت تایید شدن لیبل های شناسایی  وردیابیو تایید کیفیبرروی محصولات الصاق میگردد و در مستندات شناسایی و ردیابیداخلی  جهت ردیابی های احتمالی آتی نگهداری میگردد.
 
6. انبار مواد اولیه:
تمام قطعاتی که توسط تامین کنندگان تولید می شود پس از انجام بازرسیهای لازم و در صورت صحه گذاری  ،در انبار مواد دپو شده و در صورت نیاز برای واحدهای مختلف برای تولید ارسال می شود .
 
توسعه 100% فضای انبار نسبت به دو سال قبل باعث ایجاد یکی از زیر ساختهای لازم برای افزایش ظرفیت تولید  میگردد .  

7. انبار محصول نهایی:
انبار محصول نیز نسبت به سال86 توسعه 100% داشته که جهت انجام دپوی محصولات و ارائه محصول بموقع به مشتریان خصوصاً درزمانهای حساس بسیار موثر است .

توسعه محصولات (R&D):

راه اندازی خط تولید پدالی 14 لیتری جدید ، خط تولید جای قاشق و چنگال جدید ، راه اندازی خط تولید ترازوی جدید بهاز کالا ، راه اندازی خط تولید محصولات استیل و سایر پروژه های در دست اقدام نشان دهنده سیر صعودی مجموعه بهاز کالا در جهت کسب روز افزون رضایت مشتری و استمرار تولید با توجه به سلیقه های روز مشتریان است .